خانه / آموزش و خبری / مطالب آموزشی / تقسیم بندی زمین از لحاظ ساختار و مقاومت

تقسیم بندی زمین از لحاظ ساختار و مقاومت

تقسیم بندی زمین:

الف)زمین های خاکریزی شده:

این نوع زمین ها به عنوان خاک دستی معروف هستند و نمی توانند مانند زمین های طبیعی مقاوم و قابل اعتماد باشند.

ب)زمین های طبیعی:

۱-زمین های ماسه ای نرم: نظیر زمین های کنار سواحل دریا، در صورتی که زمین خشک بوده و دارای تراز افقی باشد می تواند فشاری حدود ۱ الی ۱/۲ کیلوگرم بر سانتیمتر مربع را تحمل نماید . در صورتی که ماسه ، تر باشدو یا در سطح شیبدار قرار گرفته باشدلازم است قبل از استفاده با آزمایش های لازم نسبت به بارگذاری و احداث بنا بر روی آن تصمیم گرفت.

زمین ماسه ای
زمین ماسه ای

۲-زمین های شنی: به زمین هایی اطلاق می شود که دارای شن های درشت بوده و چنانچه به خوبی متراکم باشد می تواند فشاری در حدود ۲/۵ الی ۳/۵ کیلوگرم بر سانتیمتر مربع را تحمل نماید.

۳-زمین های رسی: در صورتی که خشک و قشر های آن متراکم باشدمی تواند فشاری در حدود ۱/۵ کیلوگرم بر سانتیمتر مربع را تحمل نماید. اما اگر آبدار باشد استفاده از آن توصیه نمی شود. اگر زمین شیبدار و یا لایه های رسی در شیب قرار داشته باشند به علت لغزندگی در اثر فشار زیاد زمین حرکت کرده و باعث ایجاد ترک و احتمالا خرابی در ساختمان می شود و در صورتی که در سطح افقی باشد علاوه بر مشکلات عایقی در ساختمان بر اثر فشار های ناهمگن ممکن است مانند مایعات فشار را منتقل نموده ئ ذر نتیجه باعث خرابی دیوار های غیر سازه ای می شود.

۴-زمین های سنگی: در صورتی که زمین از سنگ یکپارچه و تخته سنگ های بزرگ تشکیل شده باشد شالوده مناسبی برای ساختمان به عنوان تکیه گاه خواهد بود و می تواند فشار های زیادی را تحمل نماید. باید توجه داشت که برخی از سنگ ها ، هر چند ظاهر مناسبی دارند ولی برای ساختمان هایی که در مجاورت رطوبت زیاد می باشند بسیار نا مطلوب هستند(مانند سنگ های گچی و آهکی) . این نوع سنگ ها در مجاورت با رطوبت، آب را جذب خود می کنند و در نتیجه افزایش حجم پیدا می کنند.

زمین های سنگی
زمین های سنگی

۵زمین های مخلوط: این نوع از زمین ها مخلوطی از شن و ماسه و رس می باشند و چنانچه خوب متراکم شوند می توانند فشاری بین ۲/۵ الی ۴/۵ کیلوگرم بر سانتیمتر مربع را تحمل نمایند.

منبع : وبسایت ایران سیویل  irancivilengineer.ir

شاید مفید باشه!

انواع پی

مقاله تحقیقی: انواع پی و جزئیات محاسباتی آن

دراین پاوپوینت (به زبان انگلیسی) با انواع پی و جزئیات اجرایی و محاسباتی آنها آشنا ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *