خانه / منابع مطالعاتی / جزوه و کتاب / جزوه درس مهندسی زلزله

جزوه درس مهندسی زلزله

مهندسی زلزله Earthquake Engineering زمینه‌ای‌ست بسیار متنوع و وسیع شامل مجموعه‌ای بزرگ از دانش‌ها و فنون گوناگون که حول اهداف حیاتی مربوط به مطالعه، طراحی، اجراء، کنترل، و نگهداری انواع سازه‌ها و پروژه‌های عمرانی در مقابل تأثیرات نیروها و بارهای ناشی از وقوع زلزله‌های احتمالی و حصول هرچه افزون‌تر اطمینان از حد اقل بودن خسارات واردآمده، باهم جمع آمده‌اند.
در مقایسه با بارهای عادی و نرمال وارده بر سازه‌ها و ساختمان‌ها، نیروهای ناشی از زلزله تفاوت‌های عمده‌ای را دارا می‌باشند. در اغلب موارد، وجود همین تفاوت‌هاست که کار طراحی و مقاوم‌سازی در برابر این پدیده طبیعی و بالقوه ویران‌گر را آن‌گونه دشوار و به‌دور از اطمینان و امکان قرار می‌دهد:

نیروهای ناشی از زلزله به صورتی افقی و از پهلو بر ساختمان وارد می‌آید، در حالی‌که، بارهای معمولی مورد انتظار در طول عمر سازه، اغلب، قائم است.

بارهای عادی مربوط به سرویس‌های هرروزه و عادی مورد انتظار از ساختمان تقریبا همیشه و در تمامی مدت عمر آن پیش می‌آید، در حالی‌که، در طول همان مدت، ممکن است حتی یک مرتبه هم هیچ زلزله‌ای رخ ندهد.

به‌خاطر خصوصیات و ویژگی‌های بالا، چنانچه، تصمیم بگیریم که ساختمان‌ها را واقعا مقاوم و پاسخگو در مقابل زلزله‌های مهیب ایجاد کنیم، مقادیر هنگفتی مصالح و امکانات فنی و مالی اضافی مصرف خواهد شد، که شاید در عمل هرگز هم مورد نیاز قرار نگیرد. بنابراین، فلسفه طراحی و اجراء سازه‌های عمده را بر تجویز و تحمل خرابی‌ها و آسیب‌های احتمالی در زمین‌لرزه‌های نادر قرار می‌دهیم، ولی، همواره در پی آموختن و به‌کار گرفتن شیوه‌ها و تکنیک‌هایی هستیم که از فروریختن کامل سازه‌ها، حتی، در شرائط نسبتا بحرانی جلوگیری شود.

شما می توانید جزوه این واحد درسی را به صورت کاملا رایگان از وبسایت تخصصی مهندسی عمران ( ایران سیویل) دریافت کنید.

نمونه تصویر از جزوه:

 

جزوه مهندسی زلزله

 

اطلاعات مفید:

امتیاز نویسندگی: دکتر شیرازی/داود صفوی

فرمت فایل: zip-pdf

حجم فایل: ۲.۸۵ مگابایت

password: irancivilengineer.ir

Download “مهندسی زلزله” Earthquake4.zip – 408 بار دانلود شده است – 2 MB

شاید مفید باشه!

جزوه بتن دکتر مستوفی نژاد

جزوه بتن دکتر مستوفی نژاد

جزوه ی بتن دکتر مستوفی نژاد به صورت دست نویس با خطی خوانا و تمیز ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *