خانه / آموزش و خبری / آموزش های اختصاصی ایران سیویل / خاکبرداری و گودبرداری چیست؟

خاکبرداری و گودبرداری چیست؟

excavation
excavation

خاکبرداری و گودبرداری:

منظور از خاکبرداری برداشت هرگونه مصالح و مواد خاکی و مصاله قلوه سنگی ، صرف نظر از جنس و کیفیت آنها به منظور تسطیح ، شیب بندی و آماده نمودن محل پی ساختمان ها مطابق با خطوط و تراز موجود در نقشه های اجرایی و دستورالعمل های دستگاه نظارت صورت پذیرد. خاکبرداری به دو صورت دستی و ماشینی اجرا می شود که مورد دستی بیشتر در حفاری های اکتشافی و مهم به کار می رود.

خاکبرداری دستی
خاکبرداری دستی

قانون: سطوح خاکبرداری نباید بیشتر از ۷۲ ساعت در معرض عوامل جوی ، آفتاب و باران قرار گیرند و از لحاظ مقاومتی و ویژگی دچار تغییر گردد. درصورتی که بر اساس برنامه زمانبندی شده یا به هر دلیل دیگر عملیات بعدی بلافاصله انجام نشود کنترل لایه های قبلی و در صورت لزوم اصلاح و تسطیح و رگلاژ نهایی سطح کار باید قبل از اجرای مراحل بعدی صورت گیرد. به منظور جلوگیری از در معرض هوا قرار گرفتن زمین هایی که قابلیت تورمی و تورقی دارند ( مانند خاک های مارنی و شیستی ) بایدبلافاصله روی قسمت گودبرداری شده را با ملات ماسه و سیمان اندود کرد و یا با استفاده از ورق کلفتی از پلی اتیلن مناسب با شرایط زمین روی آن را پوشاند که این مورد باعث افزایش هزینه ی اجرای پروژه می گردد.

 

خاکبرداری در زمین های لجنی:

زمین های لجنی و آبدار خاک های اشباع شده از آب و حاوری مواد آلی بوده که بعضا تحمل وزن ساختمان را نداشته و در اثر بارگذاری گسیخته می شوند. وجود لجن در محل های خاکبرداری نه تنها مانعی برای اجرای کار به حساب آمده بلکه باعث فرورفتن تجهیزات و ، از کار افتادن آنها و نهایتا تاخیر در اجرای به موقع عملیات و کاهش بازده کار می باشد.

خاکبرداری
خاکبرداری

خاکبرداری در زمین های سنگی:

خاکبرداری در زمین های سنگی باید بر اساس نقشه های اجرایی و دستورالعمل های دستگاه نظارت باشد تا رقوم های خواسته شده و ابعاد مورد نظر حاصل گردد. عملیات در این مناطق باید به نحوی انجام شود که بافت های سنگی در زیر خطوط تراز تعیین شده ، برای ادامه عملیات ساختمانی دست نخورده باقی مانده و در بهترین و مناسب ترین حالت ممکن  حفظ شود. در صورتی که اتفاقا قسمتی از کف گودبرداری شده سنگی و قسمتی دیگر خاکی باشد برای استقرار سازه باید از لحاظ مقاومتی تناسب مناسبی بین قسمت های مختلف ایجاد نمود.

 

«منبع: irancivilengineer.ir»

شاید مفید باشه!

ر

دلایل ریزش گودبرداری چیست و برای مقابله با آن چه کنیم؟

در ادامه مطالب اختصاصی ایران سیویل ، در این مطلب به بررسی عوامل و دلایل ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *