مدیریت پروژه

تاریخچه مدیریت پروژه:

عمر مدیریت به قدمت اولین تمدن های بشری بر می گردد. تا سال ۱۹۰۰ میلادی مهندسی عمران (کار ها و پروژهای مربوطه آن) توسط مهندسان خلاق عمران و یا حتی معماری مدیریت می شده است. به عنوا مثال کسانی چون ( Christopher Wren ) و (Thomas Telford) اولین نفراتی بودند که پروژهای عمرانی را مدیریت می کردند.

از سال ۱۹۵۰ به تدریج سازمان ها و شرکت های بزرگ پیمانکاری به مدیریت پروژه روی آوردند و از ابزارهای تاکتیکی این علم در اجرای پروژهای خود بهره جستند.

به عنوان یک رشته ، مدیریت پروژه در در واحد های مختلف نرم افزاری ، ساخت و سازی و حتی صنایع دفاعی گسترش داشته است.

در ایالات متحده امریکا دو نفر به عنوان پدر علم مدیریت پروژه شناخته می شوند ، Henry Gantt که پدر برنامه ریزی و کنترل تکنولوژی نامیده می شود ، (کسی که شهرتش به خاطر استفاده از چارت های طراحی شده توسط خودش در پروژه های عمرانی بود ) و Henri Fayol به خاطر ۵ دستورالعمل کلی و پایه ای که در علم مدیریت پروژه بنا نهاد .

هنری و هنری هر دو از دانشجویان و پیروان مکتب نظریات Frederick Winslow Taylor بوده اند ، تحقیقات و نظریات و خط فکری فردریک بر چهارچوب مدیریت پروژه ، ساختار شکست کار (WBS) و تخصیص منابع بود.

سال ۱۹۵۰ به عنوان سال شروع دوران مدیریت پروژه شناخته می شود ، از ان مدیریت پروژه به طور رسمی به عنوان یک رشته دانشگاهی و تحصیلی به رسمیت شناخته شد.

باز هم در ایالات متحده آمریکا !، حتی زود تر از سال ۱۹۵۰ پروژها اصولا بر اساس چارت های طراحی شده هنری گانت اداره می شدند و بر اساس زمان بندی از پیش تخمین زده شده پایان می یافتند. در آن هنگام دو مدل برنامه ریزی پروژه با نام های اختصاری CPM و PERT مورد استقبال پیمانکاران قرار گرفتند.این مدل ها ابتدا به صورا انحصاری در اختیار نیروهای دولتی و نظامی بود و به سرعت در اختیار شرکت ای خصوصی نیز قرار گرفت .

همزمان با این اتفاقات ، تکنولوژی برآورد هزینه پروژه، مدیریت هزینه و اقتصاد مهندسی با تلاش های هانس لانگ و دیگران در حال پیشرفت بودند. ( که بعضا به عنوان واحد های زیر شاخه در رشته های عمران و معماری گنجانده شد) از سال ۱۹۵۶ انجمن مهندسین هزینه آمریکا AACE توسط اولین دکترای فارغ اتحصیل شده رشته مدیریت پروژه بنا نهاده شد و در سال ۲۰۰۶ چهارچوب کلی مدیریت هزینه پروژه را به صورت بین المللی انتشار دادند.

در سال ۱۹۶۹ موسسه مدیریت پروژه PMI برای حفاظت منافع علم مدیریت پروژه تاسیس شد. می توانید برای آشنایی بیشتر به راهنمای PMBOK مراجعه فرمایید.

شاید مفید باشه!

انواع پی

مقاله تحقیقی: انواع پی و جزئیات محاسباتی آن

دراین پاوپوینت (به زبان انگلیسی) با انواع پی و جزئیات اجرایی و محاسباتی آنها آشنا ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *