خانه / آموزش و خبری / مطالب آموزشی / پدیده فرونشست و عوامل آن

پدیده فرونشست و عوامل آن

فرونشست
فرونشست

نشست: نشست زمین پدیده ای است که در آن سطح زمین به طور آنی ( در اثر تراکم سفره های ماسه ای) و یا تدریجی (در اثر تراکم لایه های رسی) افت می کند و باعث ایجاد ترک ها و شکاف ها یی بر روی زمین و آسیب زدن به سازه های سطح زمین می شود

و یا به عبارت دیگر فرونشست عبارت است از فروریزش و یا نشست سطح زمین که به علت های متفاوتی در مقیاس بزرگ روی می دهد. به طور معمول این اصطلاح به حرکت رو به پایین سطح زمین که می تواند با بردار اندک  افقی همراه باشد گفته می شود. این تعریف پدیده هایی همچون زمین لغزش ها را بدلیل اینکه حرکت انها داراری بردار افقی قابل توجهی است و نشست در خاک های دستی که دارای مکانیسم متفاوتی می باشند شامل نمی شود.

ground subsidence
ground subsidence

علت های ایجاد فرونشست: عوامل متعددی باعث ایجاد این پدیده می شوند، از جمله انحلال ، آب شدگی یخ ها و تراکم نهشته ها ، حرکت آرام زمین و خروج گدازه و یا علیات انسانی نظیر معدن کاری یا برداشت آب زیر زمینی و نفت.

در بین عوامل موثر در ایجاد فرونشست به نظر می رسد که برداشت بیش از حد مجاز از منابع آب زیر زمینی ف ضخامت لایه رسوبی و ویژگی های مهندسی رسوبات عوامل اصلی ایجاد فرونشست در بیشتر دشت های ایران هستند. مقدار نشست ناشی از برداشت آب از چند میلیمتر تا حدود ۱۰ متر و بعد نشست در نواحی گوناگون از چند کیلومتر مربع تا ۱۰۰۰۰ کیلومتر مربع گزارش شده که به طور مستقیم بر جامعه و طبیعت اثر می گذارد.

نشست زمین
نشست زمین

همانطور که در عکس بالا مشاهده می کنید در ردیف عول روند مخرب برداشت نفت ، در ردیف دوم معدن کاری غیر اصولی ، در سوم برداشت از آب های زیر زمینی و در ردیف آخر خشک شدن آب های سطحی و چگونگی تاثیر آن بر فرونشست زمین شرح داده شده است.

آسیب های ناشی از فرونشست:

۱-تغییر ناهمسان در ارتفاع و شیب رودخانه ها و آبراهه ها و سازه های انتقال آب

۲-شکست یا بیرون زدگی لوله جدار چاه ها در نتیجه تنش های تراکمی ناشی از تراکم آبخون ها و ایجاد اختلال در بهره برداری از منابع آب زیر زمینی و ماسه دهی چاه ها.

۳-پیشروی امواج در مناطق پست ساحلی

۴-کاهش بازدهی یا ایجاد تخریب در شریان ها حیاتی و سازه های مهم

۵-کاهش میزان نفوذ پذیری سطحی و پیرو آن گسترش پهنه  های بیابانی و تغییر در توپوگرافی و توسعه دشت سیلابی

۶-کاهش برگشت نا پذیر تمام یا بخشی از مخزن آب زیر زمینی در نتیجه ی از بین رفتن یا کاهش تخلخل مفید نهشته ها

منبع: وبسایت ایران سیویل(irancivilengineer.ir)

شاید مفید باشه!

انواع پی

مقاله تحقیقی: انواع پی و جزئیات محاسباتی آن

دراین پاوپوینت (به زبان انگلیسی) با انواع پی و جزئیات اجرایی و محاسباتی آنها آشنا ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *